12 C
Brønnøysund
fredag, juni 6, 2025

Vegalaksen høster godord i Trondheim – også

Wow, this salmon is great, sier en kvinnelig turist i frokostsalen i Britannia i Trondheim. 
– Om det er stas at vi har vår røykalaks på menyen på hotell i Trondheim? Det har vi hatt før også, men jo, det er litt artig det, sier Kato Fredriksen i Vega Delikatesser AS, som har nyhet før jul. 

Han forklarer at kjøkkensjefen på mathotellet Scandic Nidelven i flere år har hatt vegalaks på menyen.
– Men da kjøkkensjefen gikk over til Britannia ble laksen med, så derfor serveres den der nå, sier Fredriksen, som helt sikkert selv har sett like begeistrede frokostspisende gjester over en porsjon røyket laks fra verdensarvkommunen. Eller noen av de mange andre produktene bedriften, som holder til på Igerøy, har i sortimentet som spenner fra paprikasild i beger til sushi.

I 1995 startet bedriften som i dag har 12-13 medarbeidere.
– Vi har også tatt over fiskemottaket på Vega og leier lokaler på Gardsøya, opplyser Fredriksen og legger til at de har nyhet i sortimentet.
– I år skal vi for første gang tilby beinfri lutefisk. Vi skjærer filet uten buk og ørebein. Da blir det enkelt; bare å skjære opp og spise etter tilberedning, sier han.

Men tilbake til Palmehaven på Britannia Hotell, som har gjenoppstått som byens hvite svane, etter at Odd Reitan med Reitangruppen i ryggen har brukt millioner av kroner på oppussing, inventar og en stab som daglig skal pusse de fem blanke stjernene i hotellskiltet.
– Ja, laksen på frokostmenyen er fra Vega, vi har kalt retten Egg Royal, sier en kvinnelig servitør, som like etterpå serverer belgisk vaffel med sjokolade og bær, samt en porsjon engelsk frokost.
– Vi har fått mange gode tilbakemeldinger de årene røykalaksen vår har vært på matbord i Trondheim, og det har ført til oppringninger fra bedrifter med bestillinger, sier Fredriksen.

Men hva sier ekspertene om røykalaksen? Kjøkkensjefen var ikke tilgjengelig denne morgenen, så da går det an å se til de som bør være mest kresne når det gjelder sjømat fra området; Norske kokkers landsforening Sør-Helgeland. For ikke lenge siden la de ut bilde av Vega delikatessers produkter, som seilaks, eierrøkt laks og pepperlaks. Dette på Helgelandbuffetens Facebooksider i forbindelse med promotering av årets store mathappening i Brønnøysund den 2. og 3. november. Der står det å lese;  «Fantastisk produsent av ekte råvarer med høy kvalitet».
– Great meal, sier turisten og går ut for å oppleve midtnorsk sommer.

Tekst og foto: Hege Celine Sæthre

 

 

Related Articles

Arrengementer

2025 juni

Uke 3

man 26
tir 27
ons 28
tor 29
fre 30
lør 31
søn 1
man 2
tir 3
ons 4
tor 5
fre 6
lør 7
søn 8
man 9
tir 10
ons 11
tor 12
fre 13
lør 14
søn 15
man 16
tir 17
ons 18
tor 19
fre 20
lør 21
søn 22
man 23
tir 24
ons 25
tor 26
fre 27
lør 28
søn 29
man 30
tir 1
ons 2
tor 3
fre 4
lør 5
søn 6
  • Ingen hendelser

  • Ingen hendelser

  • Ingen hendelser

  • Ingen hendelser

  • Ingen hendelser

  • 05juli
    Start from: 5. juli 2025 - 11:00
    End at: 6. juli 2025 - 16:00

    Sommermarked på Kulturskaperiet29 days

    Bjøruveien 19, 8920 Sømna, Norge
    • Sømna Kulturskaperi
  • 06juli
    Start from: 5. juli 2025 - 11:00
    End at: 6. juli 2025 - 16:00

    Sommermarked på Kulturskaperiet30 days

    Bjøruveien 19, 8920 Sømna, Norge
    • Sømna Kulturskaperi

Siste