12 C
Brønnøysund
mandag, april 14, 2025

– Vi tror vi kan gå tomme!

Det er stor sykkelinteresse, så stor at nå sendes det sykler fra lille Brønnøysund til andre steder i landet.
– Vi har stor pågang og sender til både nord og sør, sier daglig leder i Sport 1, Arnt Ove Dypaune.

Allerede i februar gikk landevei.no ut på vegne av bransjen og advarte mot sykkelmangel i 2021 og i mars kontaktet tek.no en rekke forhandlere for å høre hvorfor det har vært lang ventetid på elsykler og sykkelsituasjonen generelt. Det skulle vise seg at bransjen tror det blir vanskelig å skaffe nok av både det tradisjonelle fremkomstmiddelelet og den elektriske varianten.
– Vi har ventet på elsykler, og det er stor interesse, bekrefter Dypaune, som har sin sportsbutikk i Amfi i Brønnøysund.

Det tynnes i sykkelrekkene

For koronapandemien har gjort at folk ferierer kortreist, og da er sykkel fin å ha for familietur.
– Vi skal kjøpe fire sykler å ha på hytta. Det er utrolig fint å sykle både på kysten og oppe i høyden, sier en lokal handlende, som i likhet med andre kan oppdage at det er gått tomt for enkelte sykkelstørrelser.
– Akkurat nå har vi ikke inne alle størrelser, og vi er ikke sikret å få inn alle typer heller. Særlig fra asiatiske land meldes det om tomme lagre, sier Dypaune.

På tek.no er skikkelig krisestemning hentet frem vedrørende sykkelkjøp anno 2021, for her står det at både prisene går opp og at forsyningskjeder fikk seg knekk da fabrikker stengte ned under koronastarten.
I byer har folk ønsket å unngå kollektivtransport, noe som har gitt mer sykkelhandel, og totalt sett har bransjen aldri sett maken når det gjelder prishopp og lang ventetid, grunnet frakt og komponentmangel. Men på den positive siden nevner de at vi i Norge har en del merker med avklart forsyningssituasjon.
– Det er i alle fall en spesiell situasjon å sende sykler til andre steder der butikker er fri for enkelte utgaver, og det er vanskelig å si hvordan dette utvikler seg, vi kan også gå tomme, sier Dypaune.

I Brønnøysund har turister i mange år blitt anbefalt øyhopping på sykkel, og nå er det også mange lokale som handler sykkel for å ha til turer i nærområdet, for det ser ut til at utenlandsferiene vil vente også i år.

Og en sjekk med reiselivsbransjen viser at mange har tenkt å ta med seg sykler til midt-Norge i 2021, for nordmenn har bestilt Norges-ferie og har med seg sykkelen på tur. Gammel eller ny!

Tekst og foto: Hege Celine Sæthre – hege@midtinorge.no – 958 07 534

Arnt Ove Dypaune på Sport 1 i Brønnøysund bekrefter at det også her er vanskelig å skaffe alle typer sykler i dag. – Og vi sender sykler til andre steder i landet, så vi kan gå tomme for enkelte typer, sier han.

Related Articles

Arrengementer

2025 april

Uke 4

man 31
tir 1
ons 2
tor 3
fre 4
lør 5
søn 6
man 7
tir 8
ons 9
tor 10
fre 11
lør 12
søn 13
man 14
tir 15
ons 16
tor 17
fre 18
lør 19
søn 20
man 21
tir 22
ons 23
tor 24
fre 25
lør 26
søn 27
man 28
tir 29
ons 30
tor 1
fre 2
lør 3
søn 4

Siste