14 C
Brønnøysund
torsdag, juni 5, 2025

Finner førjulsløsning i små rom

Hildurs Urterarium i Brønnøy har rukket å gjennomføre høstens lutefisklag for 230 personer  – før vi alle må følge nye coronarestriksjoner.
– Noen velger å avbestille de store julebordene, men små grupper kolleger, venner og familie bestiller i for å sitte i lag i små rom, sier daglig leder Aina Solbakken.

Det er travelt på Hildurs Uterarium, slik det har vært siden nordmenn begynte å reise i Norge i sommer. Den lille familiebedriften med restaurant, overnatting og konferansefasiliteter følger, som alle andre serveringssteder, fortløpende smittevernregler.
– I kveld har vi syvretters middag og vi er så heldige å ha seks ulike rom folk kan sitte i, sånn at folk kan være i lag i sin lille gruppe, slik det anbefales i dag. Vi prøver å tenke nytt når noe skjer, vi har åpent for bedrifter å kjøpe julelunsj her på dagtid, et juletreff kan også funke uten alkohol, sier hun.

For reglene er fortsatt slik at det er mulig for en restaurant å servere 50 gjester, men samtidig bes vi alle fra sentralt hold om å holde oss i lag med folk vi kjenner, da er selv en tur på restaurant «utenfor».
– Vi har de seneste dagene fått avbestillinger på noen av de store julebordene, og det er trist, for vi ville klare å gjennomføre disse etter reglene vi har hatt siden i sommer. Og vi klarer å overholde smittevernsreglene på julebuffet, for vi sørger for spriting, holde avstand og forventer at folk har ansvar for egen og andres sikkerhet, sier Solbakken.

Hun serverer fat med kamskjell badet i syrlig, søt og lett krydret kraft, og tar like etterpå, per telefon, imot en bestilling til et lite lag.
–  Vi har tradisjonen tro kjørt fem kvelder med lutefisklag, med – som alltid- smaking av tre akevitter. På grunn av covid 19 kunne vi ikke kjøre de vanlige foredragene ved Norske Akevitters Venner, men vi laget intern prøvesmaking på bordene, der de skrev ned sine favoritter, diskuterte og så ut til å ha det kjekt. Det gjør oss glade, for vi driver med dette for å gi en opplevelse, noe ekstra i hverdagen, smiler Solbakken.

At folk synes det er kjekt å være litt ekstra sosiale frem mot jul er uten tvil juletradisjon, men vi alle må igjen gjøre innsats for å sikre at vi ikke blir syke og smitter andre, selv i et område som per nå har ingen eller liten smitte.
– Vi kommer til å kjøre adventskafeen, slik vi alltid gjør, i år fra lørdag 21. november til søndag 14. desember. Igjen er vi glade for å ha en rekke ulike rom folk kan sette seg i, vi prøver å skjerme hver kohort. Vi hadde så å si fulle hus når det gjelder julebord, men etter avbestillinger har vi nå bra med kapasitet for de som har lyst til å være i lag i små grupper og spise julemat. Vi gjør vårt beste i situasjonen som er, og håper at vi igjen skal få bukt med smitten i Norge, sier Solbakken.

Tekst og foto: Hege Celine Sæthre – hege@midtinorge.no – 958 07 534

Daglig leder Aina Solbakken på Hildurs Urterarium klargjør på et av rommene de har servering i. – Vi følger smittevernreglene og håper at folk tar ansvar og passer på hverandre i denne tiden, sier hun.

Related Articles

Arrengementer

2025 juni

Uke 3

man 26
tir 27
ons 28
tor 29
fre 30
lør 31
søn 1
man 2
tir 3
ons 4
tor 5
fre 6
lør 7
søn 8
man 9
tir 10
ons 11
tor 12
fre 13
lør 14
søn 15
man 16
tir 17
ons 18
tor 19
fre 20
lør 21
søn 22
man 23
tir 24
ons 25
tor 26
fre 27
lør 28
søn 29
man 30
tir 1
ons 2
tor 3
fre 4
lør 5
søn 6
  • Ingen hendelser

  • Ingen hendelser

  • Ingen hendelser

  • Ingen hendelser

  • Ingen hendelser

  • 05juli
    Start from: 5. juli 2025 - 11:00
    End at: 6. juli 2025 - 16:00

    Sommermarked på Kulturskaperiet30 days

    Bjøruveien 19, 8920 Sømna, Norge
    • Sømna Kulturskaperi
  • 06juli
    Start from: 5. juli 2025 - 11:00
    End at: 6. juli 2025 - 16:00

    Sommermarked på Kulturskaperiet31 days

    Bjøruveien 19, 8920 Sømna, Norge
    • Sømna Kulturskaperi

Siste